C0603X472F5GAC7867
Mfr.Part #
C0603X472F5GAC7867
Description
CAP CER 4700PF 50V C0G/NP0 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Series :
SMD Comm C0G Flex
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Low ESL, Soft Termination
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Boardflex Sensitive
Factory Lead Time :
52 Weeks
Tolerance :
±1%
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Capacitance :
4700pF
KEMET C0603X472F5GAC7867
SMD Comm C0G Flex 4700pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
C0603X472F5GAC7867 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
C0603X472F5GAC7867 Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm