C0603X470J1GACAUTO
Mfr.Part #
C0603X470J1GACAUTO
Description
CAP CER 47PF 100V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Dielectric :
C0G
Multilayer :
yes
Tolerance :
5%
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Capacitance :
47pF
Reference Standard :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Width :
0.8mm
Published :
Temperature Characteristics Code :
C0G
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
800μm
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Max Operating Temperature :
125°C
Lead Free :
Lead Free
Length :
1.6mm
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
RoHS Compliant
Depth :
800μm
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Cut Tape
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
100V
KEMET C0603X470J1GACAUTO
47pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations