C0603X333K5RECAUTO
Mfr.Part #
C0603X333K5RECAUTO
Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0603
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Series :
ESD SMD Auto X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
0.033µF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Feature :
Soft Termination
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive, ESD Protection
KEMET C0603X333K5RECAUTO
ESD SMD Auto X7R 0.033μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)