C0603X271M5RAC3121
Mfr.Part #
C0603X271M5RAC3121
Description
CAP CER 270PF 50V X7R 0603
Ceramic Capacitors
ECCN (US) :
EAR99
Base Product Number :
C0603X
Ratings :
AEC-Q200
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Height (mm) :
0.8
Thickness (Max) :
0.037 (0.95mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Microwave Application :
No
Series :
SMD Auto X7R VW80808
Dissipation Factor (%) :
2.5
Capacitance Value :
270pF
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Depth (mm) :
0.8
Automotive, Boardflex Sensitive
Height - Seated (Max) :
Failure Rate :
Depth Tolerance (mm) :
±0.15
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Capacitance :
270 pF
Construction :
Flat
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Tolerance :
20%
Height Tolerance (mm) :
±0.15
Termination Style :
Pad
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Length Tolerance (mm) :
±0.17
Dielectric :
X7R
Lead Spacing :
Mounting :
Surface Mount
HTS :
Features :
Soft Termination
Number of Terminals :
2
Case Style :
Ceramic Chip
Temperature Coefficient :
X7R
Product Status :
Active
Voltage :
50VDC
Lead Style :
Product Length (mm) :
1.6
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0603X271M5RAC3121 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0603, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:50VDC, C0603X271M5RAC3121 pinout, C0603X271M5RAC3121 datasheet PDF, C0603X271M5RAC3121 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0603X271M5RAC3121 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.