C0603X271F4HACAUTO
Mfr.Part #
C0603X271F4HACAUTO
Description
CAP CER 0603 270PF 16V ULTRA STA
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
X8R
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±1%
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Capacitance :
270pF
Factory Lead Time :
36 Weeks
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Voltage - Rated DC :
16V
Dielectric Material :
Ceramic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
KEMET C0603X271F4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 270pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)