C0603X242G8JACAUTO
Mfr.Part #
C0603X242G8JACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2400PF 10V U2J 0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±2%
Capacitance :
2400pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
52 Weeks
Temperature Coefficient :
U2J
Feature :
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Series :
SMD Auto U2J Flex
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Voltage - Rated :
10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
KEMET C0603X242G8JACAUTO
SMD Auto U2J Flex 2400pF 10V Ceramic Capacitor ±2% U2J 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)