C0603X222K3RACTU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0603X222K3RACTU
Manufacturer
KEMET
Description
CAP 0603 2.2NF 25V X7R 10%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Depth (mm) :
0.8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dissipation Factor (%) :
3.5
Height - Seated (Max) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
KEMET Corporation
Product Length :
1.6mm
Multilayer :
yes
Lead Style :
Voltage - Rated :
25V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ratings :
Microwave Application :
No
ECCN Code :
EAR99
Series :
SMD Comm X7R Flex
Capacitance :
2200 pF
Voltage :
25Vdc
Length :
1.6 mm
Construction :
Flat
Qualification :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Applications :
Boardflex Sensitive
Surface Mount :
Dielectric :
X7R
Capacitance Value :
0.0022uF
Product Height (mm) :
0.8
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.037 (0.95mm)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Height :
0.8 mm
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Negative Tolerance :
10%
Product Status :
Active
Product Length (mm) :
1.6
Size Code :
Mounting :
Surface Mount
Product Width :
0.85mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Terminals :
2
MSL :
MSL 1 - Unlimited
HTS Code :
Lead Spacing :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Style :
Ceramic Chip
Termination Style :
Pad
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Mounting Feature :
Width :
0.8 mm
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
10%
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Features :
Soft Termination
ECCN (US) :
EAR99
HTS :
Positive Tolerance :
10%
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Temperature Characteristics Code :
Capacitance Tolerance :
± 10%
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
C0603X222K3RACTU
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0603X222K3RACTU from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:25Vdc, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, C0603X222K3RACTU pinout, C0603X222K3RACTU datasheet PDF, C0603X222K3RACTU amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0603X222K3RACTU ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0603X222K3RACTU
SMD Comm X7R Flex CERAMIC CAPACITOR 0603 Ceramic Capacitor 0.063L x 0.031W 1.60mm x 0.80mm X7R 10% 2200pF