C0603X221J4RAC7867
Mfr.Part #
C0603X221J4RAC7867
Description
220.PF 16.0V
Ceramic Capacitors
Termination :
Flexible (Soft)
Tolerance :
±5%
Applications :
Boardflex Sensitive
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
Capacitance :
220 pF
Lead Style :
Height - Seated (Max) :
Termination Style :
SMD/SMT
Dielectric :
X7R
Subcategory :
Capacitors
Product Type :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated :
16V
Base Product Number :
C0603X
Product Status :
Active
Product :
General Type MLCCs
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Features :
Soft Termination
Width :
0.8 mm
Height :
0.8 mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Failure Rate :
Type :
Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Series :
SMD Comm X7R Flex
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Class :
Class 2
Thickness (Max) :
0.037 (0.95mm)
Length :
1.6 mm
Temperature Coefficient :
X7R
Ratings :
KEMET C0603X221J4RAC7867
SMD Comm X7R Flex 220 pF Capacitor ±5% Surface Mount, MLCC 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C 0603 (1608 Metric)