C0603X220J5GAC7411
Mfr.Part #
C0603X220J5GAC7411
Description
22.0PF 50.0V
Ceramic Capacitors
Subcategory :
Capacitors
Termination :
Flexible (Soft)
Tolerance :
5 %
Package :
Tape and Reel (TR)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Brand :
Failure Rate :
Ratings :
Type :
Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitors
Features :
Low ESL, Soft Termination
Base Product Number :
C0603X
Height - Seated (Max) :
Packaging :
Reel
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height :
0.8 mm
Thickness (Max) :
0.037 (0.95mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Dielectric :
C0G (NP0)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Lead Style :
Product :
General Type MLCCs
Width :
0.8 mm
Product Status :
Active
Tradename :
FT-CAP
Series :
SMD Comm C0G Flex
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Lead Spacing :
Length :
1.6 mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Class :
Class 1
Capacitance :
22 pF
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
RoHS :
Details
Voltage - Rated :
50V
KEMET C0603X220J5GAC7411
SMD Comm C0G Flex 22 pF Capacitor 5 % Reel Surface Mount, MLCC 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C 0603 (1608 metric)