C0603X181K1RACAUTO
Mfr.Part #
C0603X181K1RACAUTO
Description
CAP CER 180PF 100V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±10%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
X7R
HTS Code :
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
0.8mm
Published :
Height :
0.8mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
100V
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
SMD Auto X7R Flex
Feature :
Soft Termination
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Length :
1.6mm
Capacitance :
180pF
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Thickness :
939.8μm
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
KEMET C0603X181K1RACAUTO
SMD Auto X7R Flex 180pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)