C0603X162M5JACAUTO
Mfr.Part #
C0603X162M5JACAUTO
Description
CAP CER 1600PF 50V U2J 0603
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
U2J
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Capacitance :
1600pF
Series :
SMD Auto U2J Flex
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
52 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
KEMET C0603X162M5JACAUTO
SMD Auto U2J Flex 1600pF 50V Ceramic Capacitor ±20% U2J 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)