C0603X162M5JAC7867
Mfr.Part #
C0603X162M5JAC7867
Description
CAP CER 1600PF 50V U2J 0603
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Capacitance :
1600pF
Temperature Coefficient :
U2J
Series :
SMD Comm U2J Flex
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
863.6μm
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
52 Weeks
Tolerance :
±20%
KEMET C0603X162M5JAC7867
SMD Comm U2J Flex 1600pF 50V Ceramic Capacitor ±20% U2J 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)