C0603X153K5RACAUTO
Mfr.Part #
C0603X153K5RACAUTO
Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603
Capacitance :
0.015µF
Length :
1.6mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Pbfree Code :
yes
Width :
0.8mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Factory Lead Time :
8 Weeks
Height :
0.8mm
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
SMD Auto X7R Flex
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Feature :
Soft Termination
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Multilayer :
yes
Surface Mount :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
KEMET C0603X153K5RACAUTO
SMD Auto X7R Flex 0.015μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)