C0603X153J3GECAUTO
Mfr.Part #
C0603X153J3GECAUTO
Description
CAP CER 0.015UF 25V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
25V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
10 Weeks
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive, ESD Protection
Capacitance :
0.015µF
Feature :
Low ESL, Soft Termination
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Dielectric Material :
Ceramic
0603 (1608 Metric)
Height :
0.8mm
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
ESD SMD Auto C0G
Multilayer :
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
C0G
Width :
0.8mm
Length :
1.6mm
KEMET C0603X153J3GECAUTO
ESD SMD Auto C0G 0.015μF 25V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL, Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)