C0603X152M5RECAUTO
Mfr.Part #
C0603X152M5RECAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 1500PF 50V X7R 0603
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Feature :
Soft Termination
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
1500pF
Tolerance :
±20%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive, ESD Protection
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
10 Weeks
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Temperature Coefficient :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Series :
ESD SMD Auto X7R
KEMET C0603X152M5RECAUTO
ESD SMD Auto X7R 1500pF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)