C0603X151M4HACAUTO
Mfr.Part #
C0603X151M4HACAUTO
Description
CAP CER 0603 150PF 16V ULTRA STA
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Capacitance :
150pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Temperature Coefficient :
X8R
Voltage - Rated DC :
16V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±20%
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Factory Lead Time :
36 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
KEMET C0603X151M4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 150pF Ceramic Capacitor ±20% X8R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)