C0603X132K5JACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0603X132K5JACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1300PF 50V U2J 0603
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Series :
SMD Auto U2J Flex
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
52 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Capacitance :
1300pF
Temperature Coefficient :
U2J
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
KEMET C0603X132K5JACAUTO
SMD Auto U2J Flex 1300pF 50V Ceramic Capacitor ±10% U2J 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)