C0603X122F3JAC7867
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0603X122F3JAC7867
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1200PF 25V U2J 0603
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
25V
Feature :
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
SMD Comm U2J Flex
Applications :
Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
U2J
Factory Lead Time :
52 Weeks
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Thickness :
863.6μm
Tolerance :
±1%
Capacitance :
1200pF
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
KEMET C0603X122F3JAC7867
SMD Comm U2J Flex 1200pF 25V Ceramic Capacitor ±1% U2J 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
C0603X122F3JAC7867 Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.Its coefficient is U2J and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
C0603X122F3JAC7867 Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm