C0603X120F3HACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0603X120F3HACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0603 12PF 25V ULTRA STAB
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Coefficient :
X8R
Voltage - Rated DC :
25V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
36 Weeks
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Capacitance :
12pF
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Tolerance :
±1%
KEMET C0603X120F3HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 12pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)