C0603X112G8HACAUTO
Mfr.Part #
C0603X112G8HACAUTO
Description
CAP CER 0603 1.1NF 10V ULTRA STA
Temperature Coefficient :
X8R
Feature :
Low ESL, Soft Termination, High Temperature
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Voltage - Rated DC :
10V
0603 (1608 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
1100pF
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
36 Weeks
Series :
SMD Auto X8R HT150C Flex
Packaging :
Tape and Reel (TR)
KEMET C0603X112G8HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C Flex 1100pF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Low ESL, Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)