C0603X103M5RAC7867
Mfr.Part #
C0603X103M5RAC7867
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
50V
Multilayer :
yes
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
7 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
10nF
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Height :
800μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric :
X7R
Tolerance :
20%
Dielectric Material :
Ceramic
Published :
Width :
0.8mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Length :
1.6mm
Depth :
800μm
KEMET C0603X103M5RAC7867
10nF Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations 0603