C0603X103K5RECAUTO
Mfr.Part #
C0603X103K5RECAUTO
Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
10000pF
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive, ESD Protection
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X7R
Temperature Characteristics Code :
X7R
Feature :
Soft Termination
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
ESD SMD Auto X7R
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount :
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
0.8mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
0.8mm
Dielectric Material :
Ceramic
KEMET C0603X103K5RECAUTO
ESD SMD Auto X7R 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)