C0603X103J1RACAUTO
Mfr.Part #
C0603X103J1RACAUTO
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603
Temperature Coefficient :
X7R
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Dissipation Factor (%) :
2.5
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination Style :
Pad
Capacitance :
0.01 uF
Voltage - Rated :
100V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Tolerance :
5%
Failure Rate :
Tradename :
FT-CAP
Product :
General Type MLCCs
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Mounting :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Packaging :
Tape and Reel
Microwave Application :
No
Dielectric :
X7R
Type :
Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor
Case Style :
Ceramic Chip
Features :
Soft Termination
Voltage :
100Vdc
Width :
0.8 mm
ECCN (US) :
EAR99
Base Product Number :
C0603X
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Product Depth (mm) :
0.8
Product Type :
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Style :
Thickness (Max) :
0.037 (0.95mm)
Product Height (mm) :
0.8
RoHS :
Details
HTS :
Product Length (mm) :
1.6
Qualification :
AEC-Q200
Brand :
Capacitance Value :
0.01uF
Product Status :
Active
Termination :
Flexible (Soft)
Class :
Class 2
Ratings :
AEC-Q200
Length :
1.6 mm
Height :
0.8 mm
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Subcategory :
Capacitors
Series :
SMD Auto X7R Flex
Number of Terminals :
2
Construction :
Flat
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0603X103J1RACAUTO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0603, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitor, Voltage:100Vdc, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, C0603X103J1RACAUTO pinout, C0603X103J1RACAUTO datasheet PDF, C0603X103J1RACAUTO amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0603X103J1RACAUTO ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0603X103J1RACAUTO
SMD Auto X7R Flex 0.01 uF 100V Ceramic Capacitor 5% X7R 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603