C0603X102M1RECAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0603X102M1RECAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
100V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Feature :
Soft Termination
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Ratings :
AEC-Q200
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
0.8mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
ESD SMD Auto X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
0.8mm
Length :
1.6mm
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
Tolerance :
±20%