C0603X102G8JAC7867
Mfr.Part #
C0603X102G8JAC7867
Description
CAP CER 1000PF 10V U2J 0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
U2J
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
1000pF
Applications :
Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±2%
Factory Lead Time :
52 Weeks
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Series :
SMD Comm U2J Flex
Voltage - Rated :
10V
Thickness :
863.6μm
KEMET C0603X102G8JAC7867
SMD Comm U2J Flex 1000pF 10V Ceramic Capacitor ±2% U2J 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)