C0603X100K5GAC7867
Mfr.Part #
C0603X100K5GAC7867
Description
10.0PF 50.0V
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Features :
Low ESL, Soft Termination
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Failure Rate :
Base Product Number :
C0603X
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Style :
Applications :
Boardflex Sensitive
Product Status :
Active
Capacitance :
10 pF
Tolerance :
±10%
Package :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height - Seated (Max) :
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Series :
SMD Comm C0G Flex
Thickness (Max) :
0.037" (0.95mm)
KEMET C0603X100K5GAC7867
SMD Comm C0G Flex 10 pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)