C0603T680J5GCL7867
Mfr.Part #
C0603T680J5GCL7867
Description
CAP CER 68PF 50V NP0 0603
Ceramic Capacitors
Failure Rate :
Base Product Number :
C0603T
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Style :
Features :
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
Package :
Tape and Reel (TR)
Applications :
High Reliability
Tolerance :
±5%
Ratings :
COTS
Thickness (Max) :
0.034" (0.87mm)
Series :
SMD COTS C0G
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Capacitance :
68 pF
Voltage - Rated :
50V
KEMET C0603T680J5GCL7867
SMD COTS C0G 68 pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
C0603T680J5GCL7867 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm).This coefficient equals C0G, NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
C0603T680J5GCL7867 Features
a size/dimension of 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)