C0603T222K3RBL7867
Mfr.Part #
C0603T222K3RBL7867
Description
CAP CER 2200PF 25V X7R 0603
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height - Seated (Max) :
Thickness (Max) :
0.034" (0.87mm)
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Spacing :
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
COTS
Series :
SMD COTS X7R
Lead Style :
Product Status :
Active
Capacitance :
2200 pF
Base Product Number :
C0603T
Voltage - Rated :
25V
Tolerance :
±10%
Applications :
High Reliability, Bypass, Decoupling
Features :
KEMET C0603T222K3RBL7867
SMD COTS X7R 2200 pF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
C0603T222K3RBL7867 Overview
A 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
C0603T222K3RBL7867 Features
a size/dimension of 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)