C0603T104K3RAL7867
Mfr.Part #
C0603T104K3RAL7867
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0603
Capacitance :
0.1μF
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
X7R
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn90Pb10) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Height :
0.8mm
JESD-609 Code :
e0
Series :
SMD COTS X7R
Published :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
25V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
0.8mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
No
Surface Mount :
yes
Lead Free :
Contains Lead
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
COTS
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Reach Compliance Code :
not_compliant
Tolerance :
±10%
Applications :
High Reliability, Bypass, Decoupling
KEMET C0603T104K3RAL7867
SMD COTS X7R 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)