C0603T104K3RAC7867
Mfr.Part #
C0603T104K3RAC7867
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Product Length (mm) :
1.6
Construction :
Flat
Length :
1.6 mm
Class :
Class 2
Applications :
High Reliability, Bypass, Decoupling
Product Status :
Active
Product Depth (mm) :
0.8
Number of Terminals :
2
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Type :
Ceramic Capacitors
ECCN (US) :
EAR99
Dissipation Factor (%) :
3.5
Subcategory :
Capacitors
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Height - Seated (Max) :
Termination :
Standard
Case Style :
Ceramic Chip
Package / Case :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
HTS :
Lead Style :
Tolerance :
10%
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage :
25Vdc
Dielectric :
X7R
Width :
0.8 mm
Termination Style :
Pad
Capacitance :
0.1 µF
Lead Spacing :
Microwave Application :
No
Ratings :
COTS
RoHS Status :
RoHS Compliant
Base Product Number :
C0603T
Packaging :
Tape and Reel
Mounting :
Surface Mount
Product Height (mm) :
0.8
Failure Rate :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Type :
Commercial Off-The-Shelf (COTS) MLCC
Voltage - Rated :
25V
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Series :
SMD COTS X7R
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product :
High Reliability MLCCs
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance Value :
0.1uF
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0603T104K3RAC7867 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0603, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Voltage:25Vdc, Type:Commercial Off-The-Shelf (COTS) MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, C0603T104K3RAC7867 pinout, C0603T104K3RAC7867 datasheet PDF, C0603T104K3RAC7867 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0603T104K3RAC7867 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0603T104K3RAC7867
SMD COTS X7R 0.1 µF 25V Ceramic Capacitor 10% X7R 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603
C0603T104K3RAC7867 Overview
A program's size/dimension is 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) for this device.An electrical device's capacitance value is determined by the ratio of the electric charge on each conductor to the potential difference between them, and this device's capacitance value is 0.1uF.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
C0603T104K3RAC7867 Features
a size/dimension of 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
a capacitance value of 0.1uF