C0603S472K3RACAUTO
Mfr.Part #
C0603S472K3RACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
FAILOPENSMD4700PF 25.0V
Manufacturer :
KEMET
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Qualification :
AEC-Q200
Tolerance :
10%
Termination Style :
Pad
Packaging :
Tape and Reel
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Dielectric :
X7R
Lead Style :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Voltage :
25Vdc
Microwave Application :
yes
Voltage - Rated :
25V
Height - Seated (Max) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance Value :
0.0047uF
Case Style :
Ceramic Chip
Series :
SMD Auto X7R FE
Dissipation Factor (%) :
3.5
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product Width :
0.85mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
Construction :
Flat
Class :
Class 2
Tradename :
FE-CAP
Product Depth (mm) :
0.8
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Brand :
Ratings :
AEC-Q200
Termination :
Standard
Applications :
Automotive
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Failure Rate :
Type :
Floating Electrode Automotive Grade MLCC
Capacitance Tolerance :
± 10%
Capacitance :
4700pF
Product Length (mm) :
1.6
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Product Height (mm) :
0.8
Base Product Number :
C0603S
Surface Mount, MLCC
Mounting :
Surface Mount
Product Status :
Active
Length :
1.6 mm
Number of Terminals :
2
Product Length :
1.6mm
Subcategory :
Capacitors
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Width :
0.8 mm
Features :
Floating Electrode
Product :
Open Mode/Fail-Safe MLCCs
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0603S472K3RACAUTO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:25Vdc, Package / Case:0603, Type:Floating Electrode Automotive Grade MLCC, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, C0603S472K3RACAUTO pinout, C0603S472K3RACAUTO datasheet PDF, C0603S472K3RACAUTO amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0603S472K3RACAUTO ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0603S472K3RACAUTO
SMD Auto X7R FE 4700pF 25V Ceramic Capacitor 10% X7R 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603