C0603S472K3RAC7867
Mfr.Part #
C0603S472K3RAC7867
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 4700PF 25V X7R 0603
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
ECCN (US) :
EAR99
Case Style :
Ceramic Chip
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing :
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Termination Style :
Pad
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Package :
Tape and Reel (TR)
Dissipation Factor (%) :
3.5
Failure Rate :
Voltage :
25Vdc
Lead Style :
Ratings :
Mounting :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
25V
Temperature Coefficient :
X7R
Product Height (mm) :
0.8
Product Length (mm) :
1.6
Base Product Number :
C0603S
Construction :
Flat
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Number of Terminals :
2
Capacitance Value :
0.0047uF
Dielectric :
X7R
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance :
10%
Series :
SMD Comm X7R FE
Product Depth (mm) :
0.8
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Microwave Application :
No
Package / Case :
Features :
Floating Electrode
Capacitance :
4700 pF
Active
Packaging :
Tape and Reel
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0603S472K3RAC7867 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:25Vdc, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0603, C0603S472K3RAC7867 pinout, C0603S472K3RAC7867 datasheet PDF, C0603S472K3RAC7867 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0603S472K3RAC7867 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0603S472K3RAC7867
SMD Comm X7R FE 4700 pF 25V Ceramic Capacitor 10% X7R 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603