C0603S392K5RAC7867
Mfr.Part #
C0603S392K5RAC7867
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 3900PF 50V X7R 0603
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting :
Surface Mount
Termination Style :
Pad
Voltage - Rated :
50V
Dielectric :
X7R
Construction :
Flat
Product Length (mm) :
1.6
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dissipation Factor (%) :
2.5
Active
Packaging :
Tape and Reel
Microwave Application :
No
Package / Case :
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Lead Style :
Case Style :
Ceramic Chip
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
ECCN (US) :
EAR99
Series :
SMD Comm X7R FE
Capacitance :
3900 pF
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance Value :
0.0039uF
Product Height (mm) :
0.8
Failure Rate :
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Tolerance :
10%
Voltage :
50VDC
Features :
Floating Electrode
Base Product Number :
C0603S
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Height - Seated (Max) :
Number of Terminals :
2
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
Product Depth (mm) :
0.8
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0603S392K5RAC7867 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0603, Voltage:50VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, C0603S392K5RAC7867 pinout, C0603S392K5RAC7867 datasheet PDF, C0603S392K5RAC7867 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0603S392K5RAC7867 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0603S392K5RAC7867
SMD Comm X7R FE 3900 pF 50V Ceramic Capacitor 10% X7R 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603