C0603S153K5RACAUTO
Mfr.Part #
C0603S153K5RACAUTO
Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
0.8mm
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Number of Terminations :
2
Length :
1.6mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
HTS Code :
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Factory Lead Time :
39 Weeks
Feature :
Floating Electrode
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±10%
ECCN Code :
EAR99
Width :
0.8mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Multilayer :
yes
Series :
SMD Auto X7R FE
Surface Mount :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
0.015µF
KEMET C0603S153K5RACAUTO
SMD Auto X7R FE 0.015μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Floating Electrode Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)