C0603JB1E222M030BA
Mfr.Part #
C0603JB1E222M030BA
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 2200PF 25V JB 0201
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
JB
Weight :
2.012816mg
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
25V
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Series :
C
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Width :
0.3mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
JB
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
0.6mm
Thickness :
330.2μm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Feature :
Low ESL
Capacitance :
2200pF
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
TDK Corporation C0603JB1E222M030BA
C 2200pF Ceramic Capacitor ±20% JB 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)