C0603JB1A154M030BB
Mfr.Part #
C0603JB1A154M030BB
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 0.15UF 10V JB 0201
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
JB
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Width :
0.3mm
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
2.012816mg
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Feature :
Low ESL
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
0.6mm
Thickness :
330.2μm
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
10V
HTS Code :
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Temperature Characteristics Code :
JB
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
0.15μF
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
C0603JB1A154M030BB
TDK Corporation C0603JB1A154M030BB
C 0.15μF Ceramic Capacitor ±20% JB 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)