C0603JB1A154K030BB
Mfr.Part #
C0603JB1A154K030BB
Manufacturer
TDK Corporation
Description
CAP CER 0.15UF 10V JB 0201
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
10V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Low ESL
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
JB
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
JESD-609 Code :
e3
Weight :
2.012816mg
Width :
0.3mm
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
0.15μF
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Series :
C
Lead Free :
Lead Free
Length :
0.6mm
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
Published :
Temperature Coefficient :
JB
Thickness :
330.2μm
Datasheets
C0603JB1A154K030BB
TDK Corporation C0603JB1A154K030BB
C 0.15μF Ceramic Capacitor ±10% JB 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)