C0603JB0J473K030BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0603JB0J473K030BC
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 6.3V JB 0201
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
JB
Feature :
Low ESL
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Weight :
2.012816mg
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
6.3V
Temperature Characteristics Code :
JB
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Number of Terminations :
2
Series :
C
Thickness :
330.2μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Lead Free :
Lead Free
Width :
0.3mm
Published :
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
0.6mm
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
0.047µF
TDK Corporation C0603JB0J473K030BC
C 0.047μF Ceramic Capacitor ±10% JB 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
C0603JB0J473K030BC Overview
A program's size/dimension is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm for this device.Its coefficient is JB and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 6.3V, it is capable of operating.
C0603JB0J473K030BC Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with JB being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V