C0603JB0J334M030BC
Mfr.Part #
C0603JB0J334M030BC
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.33UF 6.3V JB 0201
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Published :
Case Code (Metric) :
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Lead Free :
Lead Free
Temperature Characteristics Code :
JB
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Width :
0.3mm
Series :
C
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±20%
Thickness :
330.2μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Low ESL
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Voltage - Rated DC :
6.3V
Temperature Coefficient :
JB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
0.6mm