C0603JB0J154M030BB
Mfr.Part #
C0603JB0J154M030BB
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.15UF 6.3V JB 0201
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Width :
0.3mm
Published :
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
JB
Series :
C
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Length :
0.6mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
JB
Thickness :
330.2μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
0.3mm
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
0.15μF
Feature :
Low ESL
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Tolerance :
±20%
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Voltage - Rated DC :
6.3V
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
C0603JB0J154M030BB
TDK Corporation C0603JB0J154M030BB
C 0.15μF Ceramic Capacitor ±20% JB 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)