C0603JB0J104M030BC
Mfr.Part #
C0603JB0J104M030BC
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
CAP CER 0.1UF 6.3V JB 0201
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Temperature Characteristics Code :
JB
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Case Code (Metric) :
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Capacitance :
0.1μF
Width :
0.3mm
Temperature Coefficient :
JB
Feature :
Low ESL
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Series :
C
Voltage - Rated DC :
6.3V
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
JESD-609 Code :
e3
Thickness :
330.2μm
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Lead Free :
Lead Free
Tape and Reel (TR)
Length :
0.6mm
Weight :
2.012816mg
Operating Temperature :
-25°C~85°C
TDK Corporation C0603JB0J104M030BC
C 0.1μF Ceramic Capacitor ±20% JB 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
C0603JB0J104M030BC Overview
This device's program size/dimension is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 6.3V can be used for operation.
C0603JB0J104M030BC Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with JB being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 6.3V