C0603CH1H330J030BA
Mfr.Part #
C0603CH1H330J030BA
Manufacturer
TDK Corporation
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
CAP CER 33PF 50V CH 0201
Manufacturer :
TDK Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Weight :
2.012816mg
Applications :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Low ESL
Temperature Coefficient :
CH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
33pF
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±5%
Length :
0.6mm
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Published :
Multilayer :
yes
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Metric) :
Series :
C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
0.3mm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
HTS Code :
Temperature Characteristics Code :
CH
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Thickness :
330.2μm
Lifecycle Status :
PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
TDK Corporation C0603CH1H330J030BA
C 33pF Ceramic Capacitor ±5% CH 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -25°C~85°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
C0603CH1H330J030BA Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is CH.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
C0603CH1H330J030BA Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with CH being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V