C0603C912M5JACAUTO
Mfr.Part #
C0603C912M5JACAUTO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 9100PF 50V U2J 0603
Ceramic Capacitors
Series :
SMD Auto U2J
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Applications :
Automotive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
52 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ratings :
AEC-Q200
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Capacitance :
9100pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
U2J
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Material :
Ceramic
Voltage - Rated :
50V
Height :
870μm
Tolerance :
±20%
KEMET C0603C912M5JACAUTO
SMD Auto U2J 9100pF 50V Ceramic Capacitor ±20% U2J 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)