C0603C912J4HACAUTO
Mfr.Part #
C0603C912J4HACAUTO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0603 9.1NF 16V ULTRA STA
Capacitance :
9100pF
Voltage - Rated DC :
16V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Tolerance :
±5%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
870μm
Temperature Coefficient :
X8R
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Automotive
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Feature :
Low ESL, High Temperature
KEMET C0603C912J4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 9100pF Ceramic Capacitor ±5% X8R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)