C0603C911G4HACAUTO
Mfr.Part #
C0603C911G4HACAUTO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0603 910PF 16V ULTRA STA
Capacitance :
910pF
Lead Free :
Lead Free
Height :
870μm
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
16V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X8R
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Applications :
Automotive
Feature :
Low ESL, High Temperature
KEMET C0603C911G4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 910pF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)