C0603C910K5GAC7867
Mfr.Part #
C0603C910K5GAC7867
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 91PF 50V NP0 0603
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Lead Spacing :
Lead Style :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Ratings :
Tolerance :
±10%
Failure Rate :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.034" (0.87mm)
Base Product Number :
C0603C
Series :
SMD Comm C0G
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Features :
Low ESL
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
91 pF
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
Package :
Tape and Reel (TR)
KEMET C0603C910K5GAC7867
SMD Comm C0G 91 pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)