C0603C682J3GACAUTO
Mfr.Part #
C0603C682J3GACAUTO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
SMD AUTO C0G, CERAMIC, 6.8NF, 5%
Ceramic Capacitors
Termination Style :
SMD/SMT
Failure Rate :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Type :
C0G Dielectric Commercial Grade MLCCs
Tolerance :
±5%
Subcategory :
Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Style :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Class :
Class 1
Termination :
Standard
Voltage - Rated :
25V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
RoHS :
Details
Qualification :
AEC-Q200
Product Status :
Active
Dielectric :
C0G (NP0)
Thickness (Max) :
0.034" (0.87mm)
Lead Spacing :
Length :
1.6 mm
Capacitance :
6800 pF
Width :
0.8 mm
Tradename :
FT-CAP
Applications :
Automotive
Ratings :
AEC-Q200
Height - Seated (Max) :
Package :
Digi-Reel?
Series :
SMD Auto C0G
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Features :
Low ESL
Packaging :
MouseReel
Brand :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product Type :
Ceramic Capacitors
Base Product Number :
C0603C
Height :
0.8 mm
Product :
Automotive MLCCs
KEMET C0603C682J3GACAUTO
SMD Auto C0G 6800 pF 25V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)