C0603C621G1GAC7867
Mfr.Part #
C0603C621G1GAC7867
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 620PF 100V NP0 0603
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
100V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Features :
Low ESL
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
620 pF
Lead Spacing :
Tolerance :
±2%
Series :
SMD Comm C0G
Product Status :
Active
Lead Style :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Base Product Number :
C0603C
Height - Seated (Max) :
Thickness (Max) :
0.034" (0.87mm)
Failure Rate :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ratings :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
KEMET C0603C621G1GAC7867
SMD Comm C0G 620 pF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
C0603C621G1GAC7867 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm).This coefficient equals C0G, NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
C0603C621G1GAC7867 Features
a size/dimension of 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)