C0603C620J5GAC7867
Mfr.Part #
C0603C620J5GAC7867
Description
CAP CER 62PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Equivalent Series Resistance Type :
Extreme Low
Failure Rate :
Not Required
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting :
Surface Mount
Class :
Class 1
Tolerance (+ or -) :
5%
Capacitance Value :
62pF
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance :
5%
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Product Height (mm) :
0.8
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Package / Case :
Positive Tolerance :
5%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Reach Compliance Code :
Compliant
Temp Coeff (Dielectric) :
C0G
Wire Form :
Not Required
Width :
0.8 mm
Seated Plane Height :
Not Required(mm)
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Rad Hardened :
No
Mounting Style :
Surface Mount
Type :
C0G Dielectric Commercial Grade MLCCs
Capacitance :
62(pF)
Length :
1.6 mm
KEMET Corporation
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Negative Tolerance :
5%
HTS Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
SMD Comm C0G
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage :
50VDC
Features :
Low ESL
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lead Style :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Subcategory :
Capacitors
Height - Seated (Max) :
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Dissipation Factor (%) :
0.1
ECCN (US) :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Microwave Application :
No
Number of Terminals :
2
Lead Diameter (nom) :
Termination :
Standard
Dielectric :
C0G
Case Style :
Ceramic Chip
Base Product Number :
C0603C
Voltage - Rated :
50V
Product :
General Type MLCCs
Packaging :
Tape and Reel
Ratings :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Length (mm) :
1.6
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Termination Style :
Pad
Product Status :
Active
Construction :
Flat
Temperature Characteristics Code :
Size Code :
Product Depth (mm) :
0.8
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Height :
0.8 mm
Lead Spacing :
ECCN Code :
EAR99
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0603C620J5GAC7867 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0603, Type:C0G Dielectric Commercial Grade MLCCs, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:50VDC, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, C0603C620J5GAC7867 pinout, C0603C620J5GAC7867 datasheet PDF, C0603C620J5GAC7867 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0603C620J5GAC7867 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0603C620J5GAC7867
SMD Comm C0G 62(pF) 50V Ceramic Capacitor 5% C0G, NP0 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603