C0603C564M8PAC7867
Mfr.Part #
C0603C564M8PAC7867
Description
CAP CER 0.56UF 10V X5R 0603
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
85°C
Length :
1.6mm
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
10V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
560nF
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
20%
Depth :
800μm
Dielectric :
X5R
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
Height :
800μm
KEMET C0603C564M8PAC7867
560nF Ceramic Capacitor 20% 0603